Intel Rocket Lake İşlemciler %20 IPC Kazancı ile Gelebilir

Yenilenen Cypress Cove çekirdeklerinden güç alan 11. nesil Intel Rocket Lake-S masaüstü işlemcilerin %20 civarında IPC kazancı sağlaması bekleniyor.

Rocket Lake, Intel’in 10. nesil Comet Lake masaüstü işlemcilerinin yerini alacak serinin kod adı. Bu yongalar şirketin 14nm sürecinden yararlanmaya devam edecek ancak daha rafine bir üretim sürecine dayanacak.

Gelen bilgilerin kaynağı gizli tutulsa da 11. nesil işlemcilerin en az %10’luk bir IPC kazancı ile geleceğinden bahsediliyor. İşlemcilerde ortalama IPC kazancının ise %20 civarında olacağı belirtiliyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi, yeni nesil masaüstü işlemcilerin Willow Cove türevi olan özel Cypress Cove çekirdeklerini içereceği söyleniyor. Bu çekirdekler hatırı sayılır derecede daha verimli çalışacak. Öte yandan maksimum 8 çekirdeğe destek sunulacağının bir kez daha üstünde duruluyor.

Intel, istediği takdirde 10 çekirdekli bir işlemci de tasarlayabilir. Ancak bu esnada güç tüketimi ve ısınma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Nitekim yeni işlemcilerde saat hızları mevcut nesilde olduğu gibi yüksek olacak. Elbette mevcut işlemcilerle birebir aynı olmasa da oldukça yakın olacağını söyleyebiliriz.

Entegre grafik tarafında ise Gen 12 Xe mimarisinin kullanılacağını ekleyelim. Ancak bu mimari ne kadar gelişmiş olsa da çekirdek sayısı kısıtlı tutulacak. Ayrıca Rocket Lake’in PCIe 4.0 standardı için tam destek sağlaması bekleniyor. Resmiyet kazanmasa da soket yapısının LGA1200 olarak aynı kalacağından ve mevcut 400 serisi anakartlarla uyumlu olacağından neredeyse eminiz.

Zen 3 mimarili Ryzen 4000 serisi işlemciler çok yaklaştı. Intel ise bu CPU’lara yanıt vermek için 11. nesil işlemcilerini geliştirmeye devam ediyor. Yani kıyasıya rekabet kaldığı yerden devam edecek ve biz de tüm geliştirmeleri aktarmaya devam edeceğiz.